Skip links

B2B İş Modeli Nedir?

Bir tür elektronik ticaret (e-ticaret) olan B2B (işletmeler arası), işletmeler ve tüketiciler (B2C) yerine işletmeler arasındaki ürün, hizmet veya bilgi alışverişidir. Toptancılar ve çevrimiçi perakendeciler gibi iki şirket arasında bir B2B işlemi gerçekleştirilir. Bunun yanında tedarik zincirinde yer alan tek iş modeli B2B değildir. B2B şirketleri diğer özel işletmelere, kamu sektörü kuruluşlarına ve hayır kurumlarına ürün ve hizmet satarken, B2C (işletmeden tüketiciye)  veya DTC (doğrudan tüketiciye) şirketler ürün ve hizmetleri doğrudan tüketicilere satar.

İşletmeler arası modelde, işletmeler, kuruluşlar mal ve hizmet alışverişinde bulunur. Örneğin, bir şirket, bir ürünü üretmek ve gereken hammaddeleri sağlamak için başka bir işletmeyle sözleşme yapabilir. Diğer şirketler, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak, operasyonlarını sigortalamak, logolarını tasarlamak veya web sitesi içeriği yazmak için işletmelerle anlaşırken, başka bir işletmeden ürün satın alması gerekebilir. Tüketiciler, B2B işlemlerinde doğrudan bir faktör değildir, ancak B2B şirketlerinin birlikte çalışmasının kritik bir bileşenidir.

B2B Şirketleri Tedarik Zincirinde Nerede Bulunuyor?

Bu şirketlerin tedarik zincirinde nerede rol oynadığını anlamak istiyorsanız, üç ekonomik sektöre bakmak çok önemlidir: Birincil Pazar, İkincil Pazar ve Üçüncül Pazar.

Birincil Pazar: Birincil pazar yalnızca B2B’dir. Birincil sektör şirketleri, örneğin çiftçiler veya petrol ve gaz şirketleri gibi ham maddelerin çıkarılmasından veya üretilmesinden sorumludur.

İkincil Pazar: İkincil piyasa neredeyse hepsi B2B’dir. İkincil piyasa şirketleri ürünleri üretir ve monte eder. Birincil piyasadan aldıkları hammaddeleri başka bir şeye dönüştürerek değer katarlar. Petrolü plastiğe dönüştüren üreticileri veya elmasları kesip parlatan kuyumcuları düşünün. İkincil piyasa montaj şirketleri, otomobil üreticilerini ve inşaat şirketlerini içerir. Bazen, ikincil piyasa şirketleri B2C modelini kullanır – örneğin, bir pazar tezgahında ürün satan çiftçiler.

Üçüncül Pazar: Üçüncül pazar, B2B ve B2C modellerinin bir karışımıdır. Bazı üçüncül piyasa şirketleri, işletmelerin veya tüketicilerin istediği mal veya hizmetleri sunar. Bu işletmeler arasında tesisatçılar, internet perakendecileri, zemin tesisatçıları, süpermarketler, ticari finans komisyoncuları, ev geliştirme uzmanları, öğretmenler ve konaklama sektörü bulunmaktadır.

Sitemizde bulunan diğer yazılarımıza göz atmak ister misiniz?

Linklere tıklayıp daha fazla yazımıza ulaşabilirsiniz.