Skip links

Bulut Tabanlı Yazılım Sistemi ile ERP Sistemlerinin Karşılaştırılması

Bulut Tabanlı yani bir diğer adıyla Web Tabanlı ERP son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Maliyeti, kolay erişebilirliği, veri güvenliği ve özellikle herhangi bir bakım, onarım, yazılım yükseltmesi gibi ek maliyetler gerektirmemektedir. ERP yazılımları dağıtım modelleri kendi içerisinde On-Premise (yerinde) ve Bulut Tabanlı olmak üzere ikiye ayrılır.

ERP Yazılımı Nedir?

Kurumsal kaynak planlama yazılımıdır. Günlük operasyonlarda kullanılan manuel süreçleri en aza indirir. ERP araçları; finans, insan kaynakları, operasyonlar, üretim, satış ve pazarlama dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan alınan ayrıntılı bilgileri ve temel ölçümleri birleştirir. Manuel girişleri en aza indirir ve tüm ekipler tarafından görünür hale getirilir.

1. On-Premise ERP Yazılımı:
Bir şirketin bilgisayarlarına ve sunucularına yerel olarak kurulan yazılımdır. Yazılım ve tüm destekleyici altyapı şirket içerisinde yönetilir, saklanır ve bakımı yapılır. Şirket içi sistemle işletme yazılımı sahip olduğu sunucularda çalıştırır; güvenlik, bakım, yükseltmeler ve diğer düzeltmelerden sorumludur. Bakım genellikle gerekli uzmanlığa sahip kurum içi IT personeli gerektirir. Uzun yıllar boyunca şirket içi ERP tek seçenekti. Ancak bu dağıtım modelinin popülaritesi son yıllarda hızla azaldı.
2. Bulut Tabanlı Yazılım:
Şirket dışında dilediğiniz anda ve dilediğiniz zamanda istediğiniz bilgiye ulaşabilme kolaylığını sağlar. Hizmet sağlayıcı sunucularında barındırılan ve bir hizmet olarak sunulan (SaaS), web tarayıcısı aracılığıyla erişilen kurumsal kaynak planlama yazılımıdır. Üçüncü bir tarafça yönetilen uzak sunucularda çalışır. Kullanıcılar genellikle Bulut ERP’ye bir web tarayıcısı aracılığıyla erişir ve bu onlara daha fazla esneklik sağlar; internet bağlantısı olan herhangi bir yerden bilgi ve raporlara ulaşabilirler.

ERP ve Bulut Tabanlı Yazılımın Karşılaştırılması
• Maliyet:

Bulut tabanlı yazılım sunucuda barındırılan hazır bir kuruluma sahiptir. Mevcut IT altyapınıza bir Bulut ERP dağıtmak için abonelik ücreti ödemeniz yeterlidir. Ayrıca, barındırma sunucularını yönetmenin yanı sıra, satın aldığınız kurum bakım sorunları ve yazılım güncellemeleriyle de ilgilenir.
Şirket içi ERP, yerel olarak kurmak için sunucu ve donanıma ek bir yatırım gerektirir. Ayrıca, bulut tabanlı bir sistemden farklı olarak, yazılımı yönetmek için dahili bir IT ekibine ihtiyacınız vardır ve bu da sistemi çalıştırmak için toplam maliyetini artırır.

• Dağıtım Süresi:

Bulut tabanlı yazılım, hizmet sağlayıcınız tarafından dağıtıldığı ve sunucularında barındırıldığı için, bu yöntem herhangi bir ek kaynak veya donanım gerektirmez. Bu nedenle uygulama süreci birkaç gün yada hafta içinde tamamlanır.
Aksine, ERP yazılımının dağıtımı uzun soluklu bir yöntemdir. ERP sistemi şirketinizin sunucusuna yerel olarak kurulur, gerekli altyapıyı kurmak ek zaman alır ve dahili IT ekibinizi kurulum sürecini yönetmeye hazırlar, bu da dağıtım süresini uzatır. Hem sistem maliyeti artar hem de eğitim ihtiyacı ortaya çıkar.

• Hareketlilik ve Erişilebilirlik:

Mobilite ve esneklik, bulut tabanlı bir çözümün en güçlü özelliklerinden bazılarıdır. Bu sistemlerde saklanan verilere internet bağlantısı olan herhangi bir cihaz üzerinden her zaman ve her yerden erişilir. Bu, iş operasyonlarınız üzerinde daha fazla görünürlük ve kontrol ile size güç verir.
ERP yazılımı bu esneklikten yoksundur. Bu sistemler uzaktan erişimi kısıtlar ve genellikle ofis binanızdan uzaktayken iş operasyonlarını yönetemezsiniz.

• Veri güvenliği:

Bulut tabanlı sisteminiz, daha iyi güvenlik için birden çok veri felaketi ve kurtarma protokolüne sahip olma olasılığı daha yüksek olan profesyonel bir hizmet sağlayıcı tarafından yönetilir. Günlük iş operasyonlarınızı engelleyebilecek donanım veya yazılım arızası sorunları yaşamanız için daha az şansınız vardır.
On-Premise ERP sisteminiz olduğunda, şirket içi IT ekibiniz veri güvenliği üzerinde kontrol sahibi olur. Verimsiz bir şekilde donatılmışlarsa veya usta güvenlik protokollerinden yoksunlarsa, verileriniz ağır kayıplara neden olabilecek kötü niyetli saldırılar riski altında kalır.

• Bakım ve Yazılım Yükseltmesi:

Bulut tabanlı sistemi için rutin yazılım güncellemeleri satıcı tarafından yönetilir. Bu değişikliği kolaylaştırmak için kurum içi bir geliştiriciye veya IT yöneticisine ihtiyacınız yoktur.
Öte yandan uygulamanın bakımını yapabilen ve yazılım güncellemelerinin tüm sürümleriyle ilgilenebilen tam zamanlı bir IT yöneticisi gerektirir.

• Ölçeklenebilirlik ve Entegrasyon:

Ölçeklenebilirlik, işletmeniz büyüdükçe artan veri hacmini ve kullanıcı sayısını barındırmak için ERP sisteminin esnekliği ile ilgilidir.
Bulut tabanlı sistem bu esnekliği sağlar ve iş yükündeki artışa rağmen iyi performans göstermesi için kapsamlı entegrasyona izin verir. Yerinde ERP çözümü işinizin genişlemesini destekler. Ancak bu durumda, ölçeklenebilirliği etkinleştirmek için ek donanım dağıtım maliyetine katlanmanız gerekir.

Bulut yazılımı avantajlarının en önemlisi daha düşük maliyetlerde yatırım yapılmasıdır. Bir bulut çözümünün uygulanması genellikle daha ucuz ve daha hızlıdır. Satıcı tüm bakım ve yükseltmeleri üstlendiğinden uygulama sonrası masraflar daha düşüktür. Özellikle satıcı tüm donanımı yönettiğinden, bulut tabanlı bir sistem de büyümenizi sorunsuz bir şekilde destekler.

Yapı, inşaat ve endüstri sektörleri özelinde geliştirilmiş olan inotip, ‘’Dijital Satın Alma ve Proje Yönetimi Platformu’’ olarak karşımıza çıkmaktadır. İnotip’te tüm sistemler birbirine entegre bir şekilde çalışır, tek tuşla ve kolay arayüzle güvenle projelerinizi yönetirsiniz. Aynı zamanda tamamen online ve bulut tabanlı bir sistemdir. Bakım, onarım, güncelleme gibi ek maliyetleriniz yoktur.

Daha fazla bilgi için inotip.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan diğer yazılarımız;

Bu linklere tıklayıp ulaşabilirsiniz.