Skip links

Dijital Satın Alma Süreçleri ve Faydaları

Dijital Satın Alma Süreci

Dijital Satın Alma internetin gelişmesiyle kolayca kullanılabilir bir hal aldı. Bu durum insanların internet dünyasında bir kimlik oluşturmasını sağlamıştır. Geçmişte mektuplar, gazeteler ve televizyonlar, normal dünyada görünür olmak için maddi imkânlara sahip olanlara yönelikti.  Ama artık insanlar her yerden internete bağlanabiliyor ve bilgisayarlarını açtıklarında internet dünyası tarafından kolayca görülebiliyor.

Dijital Satın Alma Süreci tipik olarak 5 ana adımdan oluşur:

1.İhtiyaç/Sorun Tanıma veya Tanımlama

Bireyin bir sorunu veya fırsatı olduğunun farkına vardığı ilk aşamadır. Kişi ancak bir kez bir sorunu fark ettiğinde bir çözüm aramaya başlar. Bu aşama atlanamaz ve her zaman sürecin ilk aşamasıdır.

2.Bilgi Toplama/Alternatiflerin Belirlenmesi

Bireyin sorunlarına veya tanımladığı fırsatlara çözüm aramaya başladığı satın alma sürecinin 2. aşamasıdır. Belirli bir amaca ulaşmak için genellikle birden fazla yol vardır.

  • Dijital satın alma sürecinin 2. Aşamasında İnternetin Rolü

İnternet açısından, bireylerin alternatifleri bulma ve bu alternatiflerin çoğu hakkında bilgi bulma yeteneğini önemli ölçüde geliştirir. “Resim asın” için bir arama yapın ve en az 146.000 sonuçla karşılaşacaksınız.

3.Alternatiflerin Değerlendirilmesi/Risklerin Azaltılması

Sürecin 3. aşaması, riski azaltmak ve belirlenen hedefe ulaşma olasılığını en üst düzeye çıkarmak için Alternatiflerin Değerlendirilmesidir. Olası çözümler ne kadar karmaşık ve maliyetliyse, sorulması ve yanıtlanması gereken sorular da o kadar fazladır.

4.Satın alma

Satın alma sürecinin 4. aşaması, gerçek satın almanın yapılmasıdır. Artık birey hangi alternatifi seçeceğine karar verdiğine göre, hedefe ulaşma ve riski en aza indirmenin en iyi algılanan kombinasyonunu sunduğu için satın alırlar.

5.Satın Alma Sonrası Değerlendirme

Son olarak satın alma sonrası değerlendirme bu döngünün son aşamasıdır. Bir kez daha bireyin kendisine bir dizi soru sormasını içerir, ancak bu sefer sorular, bireyin hatalarından ders almasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Dijital Satın Almanın Faydaları

  • Sıkıcı Görevlerin Kaldırılması: Tedarik yazılımı, çalışanların günlük olarak uğraşması gereken sıkıcı süreçlerin çoğunu otomatikleştirir.

 

  • Önemli Yatırım Getirisi: Elbette, dijital bir dönüşüm maliyetli olabilir, ancak başarılı bir entegrasyondan sonra tasarruf edilen para, ilk harcamadan daha ağır basar.

 

  • Daha İyi Karar Verme: Görünürlük özellikleri, kullanıcılara satın alma süreçlerine ilişkin eyleme geçirilebilir içgörüler sağlar. Aynı zamanda tahmin araçları, büyük kazançlar için izlenecek olası yolları ve değişen talep için bir yol haritası sağlar.

 

  • Geliştirilmiş Çeviklik: Hala analog kayıt tutma uygulamalarıyla dolu bir işletmeyi yönlendirmek zaman alıcıdır. Tamamen dijital dönüşümü benimsemiş bir operasyon, tüm önemli alanlara anında dağıtılacak sistemde değişiklikler yapar.

 

İnotip bulut tabanlı ‘’Dijital Satın Alma ve Proje Yönetimi Platformu’’ dur. Satın alma yazılımı, satın alma iş akışını basitleştiren, eksiksiz bir döngü sunan çözümdür. Çözümlerimiz ile ilgili detaylı bilgi için;

Sitemizde bulunan diğer yazılarımıza göz atmak ister misiniz?

Bu linklere tıklayıp daha fazla yazımıza ulaşabilirsiniz.