Skip links

Ekipleriniz için Doğru Proje Yönetimi Yazılımını Seçmek

Proje Yönetimi Çerçevesi Nedir?

Proje yönetimi çerçevesi, bir projeyi başlatmak ve tamamlamak için kullanılan geliştirme süreçlerini, araçlarını ve görevlerini tanımlar. Projenin uçtan uca döngüsü olan projeleri planlamak, yönetmek ve yönetmek için gerekli bölümleri içerir. Öngörülemeyen zorluklara karşı koyarken yönetiminizin ve ekibinizin sorunlara müdahale etmesine yardımcı olabilir. Proje yönetimi çerçevesi, herhangi bir projeyi planlamak, başlatmak, kontrol etmek ve sonlandırmak için kullanılan standartlaştırılmış şablonlar, süreçler, faaliyetler ve araçlar kümesidir. Projenizi yolunda tutmak için atmanız gereken adımları özetler .Ekiplerinizin daha iyi işbirliği yapmasına yardımcı olur böylelikle proje başarısı şansınızı arttırır.

Proje Yaşam Döngüsü Süreçleri

Proje Yönetim Çerçevesi, baştan sona tüm proje yönetimi yaşam döngüsünü kapsar. İlk olarak fikirleri bulup test etmekten başlar ve sonuca ulaşana kadar size yol gösterir.
Başlatma: Ön planlama, gereksinimleri, riskleri ve bir projenin gerçekçi olup olmadığını belirlemek.
Planlama: Ekiplerin belirlenmesi, proje etkinliklerini tekrarlanabilir iş akışlarına ve görevlere ayırma. Bu görevlerin zamanlamasını yapmak.
Yürütme: Ortaya çıkan planı uygulamaya koymak ve projeyi gerçeğe dönüştürmek.
İzleme: Doğru yolda olduğunuzun teyit edilmesi ve piyasa veya dahili değişikliklere göre süreci ayarlamak.
Sonlandırma: Projeyi sonlandırma, tamamlama ve herhangi bir güncelleme veya değiştirmeyi planlamak.

Ekibiniz için en iyi proje yönetimi yazılımını seçerken aramanız gereken en önemli iki özellik:

1. Esneklik ve Ölçeklenebilirlik

Ekibiniz büyüdükçe ve değiştikçe proje yönetimi gereksinimleriniz de artacaktır. Bu nedenle yazılım satın alırken esnekliği ve ölçeklenebilirliği göz önünde bulundurmanız gerekir. Ölçeklenebilirlik, işletmeniz büyüdükçe artan veri hacmini ve kullanıcı sayısını barındırmak için sistemlerinin esnek olmasıyla ilgilidir. Bulut ERP sistemi bu esnekliği sağlar. İş yükündeki artışa rağmen iyi performans göstermesi için kapsamlı entegrasyona izin verir. Yerinde ERP çözümü ise günümüz teknolojisinde tercih edilebilirliği azalmasına rağmen işinizin genişlemesini destekler. Ancak bu durumda, bu ölçeklenebilirliği etkinleştirmek için ek donanım, dağıtım maliyetine katlanmanız gerekir.

2. Kullanım Kolaylığı

Projeye bağlı olarak, yöneticiler veya üst düzey yöneticiler muhtemelen fiili proje yöneticileri olarak hizmet vermektedir. Özel bir proje yöneticiniz olsa bile, muhtemelen proje yönetimi yazılımınıza ara sıra erişmesi gereken ortaklarınız olacaktır.
Bu ortaklarınızdan bazıları kullanımı zor bir proje yönetim sistemi için öğrenecek zamana veya becerilere sahip olmayabilir. Bu nedenden dolayı en iyi proje yönetimi yazılımı seçerken kolay kullanım ve arayüzleri bulunan yazılımlar tercih edilmelidir.

İnotip, Dijital Satın Alma ve Proje Yönetim Platformu olarak sizlere bu noktada özelleştirilmiş bir hizmet sağlar. Kullanımı ve arayüzleri son derece kolay olan sistem; tamamen online ve bulut tabanlıdır. Özellikle ek maliyet olarak kurulum/bakım/onarım gerektirmez. Projenizin tüm aşamalarını inotip üzerinden takip edebilir, birbirine entegre olan sistemler ile iş akışınızı kolayca yönetebilirsiniz.

Sitemizde bulunan diğer yazılarımıza göz atmak ister misiniz?

Linklere tıklayıp daha fazla yazımıza ulaşabilirsiniz.