Skip links

Malzeme, Bilgi ve Para Akışının Kontrolü: TEDARİK ZİNCİRİ

Tedarik zinciri ile ilgili literatürü taradığınızda birçok tanımla karşılaşırsınız. Özellikle tedarik zinciri oluşmasında yer alan yönetici ve yönlendirici şahıs veya firmalara gelecek olursak ilk üreticilerdir. Üreticiler ürünü ya ham halde ya da işlenmiş halde satan firmalara denmektedir. Burada çıkan ürünler dağıtıcılar vasıtasıyla alınıp ürünü temin etmek isteyen müşterilere iletilmektedir. Bunun yanı sıra müşteriler son ürünü alıp işleyen veya kullananlardır. Müşteriler temin ettikleri ürünleri birleştirerek yeni ürünlerde elde edip satışını yapabilirler. Perakendeciler ise ürünleri büyük satıcılardan alıp isteyen müşterilere küçük küçük partiler halinde satan organizasyonlardır.

 

İyi Bir Tedarik Zinciri Yönetimi İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

 • İstenilen ürün ile bağlantılı olan bilgilerin ilgili birimlere doğru bir şekilde aktarılması gerekmektedir. Bu durumu engellemek için artık dijital bir satın alma platformu üzerinden kolaylıkla ve işiniz aksamadan işlerinizi halledebilirsiniz.
 • Müşterilerin isteklerine ve düşüncelerine değer vermelisiniz. Müşterinin bilgi dahili olmadan karar vermemeli ve işlemde bulunmamalısınız.
 • Birbiri ile bağlantısı olup farklı departmanlarda yer alan çalışanlar arasında bağların kopukluğu önlenmelidir. Bu işinizin verimini de arttıracak bir hamledir.

 

Tedarik Zinciri ile Yaşanan Sorunlar Ve Çözümleri Nelerdir?

• Kalite:

Bugünün şartlarında maliyetler ürünün kalitesiyle birlikte artış göstermektedir. Düşük maliyetten kaliteli ürün isteğinde bulunduğu zaman maalesef ya kaliteden ya da maliyetten vazgeçmelidir.

 • Bu durumu düzene sokmak için müşterilerin geri dönüşlerine dikkat edilmeli ve bu dönüşler üretim için değerlendirmeye alınarak hamlelerde bulunulması gerekmektedir. Aksi takdirde müşteri kaybıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

• Şeffaflık:

Firmalar tarafından ürünün siparişi için gerekli olan önemli bilgilerin saklanması veya eksik bir şekilde verilmesi tedarikçi olarak sizi zorlayacak durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 • Herhangi bir sıkıntı yaşamadan iş ilerleyişinizi kolaylaştırmak için müşterilerinizden sipariş alırken gerekli tüm detayları talep edin. Eğer sipariş oluşturulurken bir değişiklik olursa bunun içinde irtibatı koparmayın.

 

• Resmi Sözleşmeler:

Hala birçok firma resmi evraklar olmadan tedarikçileriyle iş yapabiliyor. Bu evraklar zaman alıcı ve hazırlaması uzundur. Fakat eksik olması durumunda yine tedarik zincirinde sıkıntılar meydana gelebilir.

 • Resmi evraklar hakkında net bir tavrınız olmalıdır. Süreci ne kadar uzun veya zorlu olursa olsun evraklar olmadan iş yapmak sizi ileri tarihlerde zor durumlara sokabilir.

 

• Doğru Tedarikçi:

Genel olarak firmalar tedarikçi seçimi yaparken bazı detayları gözden kaçırıyorlar. Kaliteli bir ürün peşinde olan firmalar her türlü ek maliyeti de göze alarak satın almalarını gerçekleştiriyorlar. Bunun yanı sıra az sayıda tedarikçiye erişim sağlayabilme ve zaman kaybının ortadan kaldırmaya çalışmaktır.

 • Tedarikçi seçimi yaparken esnek bir şekilde fiyatlandırma yapabilecek olan firmalarla anlaşmak firmanız için kar oluşturabilecek bir durumdur. Bunun dışında daha fazla tedarikçiye erişmek isterseniz de dijital olarak bulunan satın alma platformlarından yararlanarak daha kolay ve hızlı bir şekilde alacağınız ürünün pazarına ulaşabilirsiniz.

 

• Zaman:

En büyük sorunlardan biri ise zamandır. Bir ürünün teslim tarihini kaçırmak;

 1. işletmenin sermayesine,
 2. bir sonraki ürünün siparişinin gecikmesine,
 3. müşteri memnuniyetinde problemler gibi birçok yeni sorunlar ortaya çıkıyor.
 • Herhangi bir gecikme durumunda da müşteri ile irtibata geçip bilgilendirmenizi yapmanız gerekir.

Son olarak sitemizde bulunan diğer yazılarımıza göz atmak ister misiniz?

Bu linklere tıklayıp daha fazla yazımıza ulaşabilirsiniz.

 

Kaynaklar:
Yıldızöz, H. 2006. Tedarik Zinciri Yönetimi Ve Bir Uygulama. Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü.