Skip links

Müşteri İlişkileri Yönetimi CRM

Müşteri İlişkileri Yönetimi Sistemi bilinen diğer adıyla CRM, firmaların müşteri etkileşimlerini, verilerini yönetmek, analiz etmek için kullandıkları uygulamaların, stratejilerin ve teknolojilerin birleşimidir. Amaç, müşteri hizmetleri ilişkilerini geliştirmek, müşteriyi elde tutmaya yardımcı olmak ve satış büyümesini sağlamaktır. CRM sistemleri, müşteri ile şirket arasındaki, şirketin web sitesi, telefon, canlı sohbet, doğrudan posta, pazarlama materyalleri ve sosyal ağları içerebilen farklı kanallar veya iletişim noktaları üzerinden müşteri verilerini toplar. Bu sistemler ayrıca müşterilerin satın alma geçmişi, satın alma tercihleri hakkında ayrıntılı bilgi verir.

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), bir işletmenin müşterilerle olan etkileşimlerini izleyen sistem ve araçları ifade eder. Müşteri ilişkileri yönetimi, müşteri deneyiminin eksiksiz bir resmini oluşturarak işletmelerin bu deneyimi nasıl iyileştirecekleri hatta satışları nasıl artıracakları konusunda bilinçli kararlar vermelerine olanak tanır.

CRM İşletmelere Ne Fayda Sağlar?

CRM sistemlerinin kullanımı, küçük işletmelerden büyük şirketlere kadar çeşitli kuruluşlara şu yollarla fayda sağlar;

  • Geçmiş satın almalar ve etkileşim geçmişi gibi müşteri bilgilerinin kolayca erişilebilir olması.
  • Müşteri destek temsilcilerinin daha iyi ve daha hızlı müşteri hizmeti sağlaması
  • Müşteri verilerinin toplanması ve bunlara erişim, işletmelerin raporlama ve görselleştirme özellikleri aracılığıyla müşterileri hakkındaki eğilimleri ve içgörüleri belirlemesi
  • Geçmiş trendlere dayalı ihtiyaçları tahmin ederek daha iyi zamanlama yoluyla artan satışlar
  • Alternatifleri veya geliştirmeleri vurgulayarak ve önererek diğer ürünlerin çapraz satışı
  • Mevcut müşterilerinizin değerini artırın ve maliyetleri azaltın
  • En kârlı müşterilere odaklanarak daha uygun maliyetli yollarla ilgilenerek kârlılığı artırmak
  • Müşteri memnuniyetini ve elde tutmayı artırmak

İşletmeniz mevcut müşterileriyle etkin bir şekilde ilgilenmeye başladığında, çabalar yeni müşteriler bulmaya ve pazarınızı genişletmeye odaklanabilir. Müşterileriniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, yeni potansiyel müşterileri belirlemek ve müşteri tabanınızı artırmak o kadar kolay olur. Yıllarca birikmiş bilgi birikimiyle bile, her zaman iyileştirmeye yer vardır. Müşteri ihtiyaçları zamanla değişir. Teknoloji, müşteriler hakkında daha fazla bilgi edinmeyi kolaylaştırabilir. Bir kuruluştaki herkesin bu bilgilerden yararlanmasını sağlar.

CRM Teknolojisi: Bulut Tabanlı CRM

SaaS (hizmet olarak yazılım) veya isteğe bağlı CRM olarak da bilinen bulut bilişimi kullanan CRM ile veriler, çalışanların internet bağlantısının olduğu her yerde, bazen üçüncü bir bağlantıyla erişebilecekleri harici, uzak bir ağda depolanır. Kurulum ve bakımı denetleyen taraf hizmet sağlayıcısıdır. Bulutun hızlı, nispeten kolay devreye alma yetenekleri, sınırlı teknolojik uzmanlığa veya kaynaklara sahip şirketlere hitap ediyor. Şirketler, Bulut CRM’yi daha uygun maliyetli bir seçenek olarak değerlendirir. Satıcılar genellikle kullanıcıdan abonelik temelinde ücret alır ve aylık veya yıllık ödeme seçeneği sunar.

İnotip ile Müşteri Yönetimi Sistemi

Başarılı olmak isteyen herhangi bir kuruluş, mükemmel müşteri ilişkilerine sahip olmayı hedeflemelidir. Bu yolculuğun ilk ayağı, müşteri ilişkileri yönetimine (CRM) mantıklı bir yaklaşım benimsemektir. Müşteri İlişkileri Yönetimi Sistemi, firmaların mevcut ve potansiyel müşterileriyle etkileşimlerini yönetir. Hatta yönetmek için kullandıkları stratejiler ve teknolojilerin tamamıdır. CRM, işletmelerin müşterileriyle olan sadakat hatta müşteriyi elde tutmaya yaratan bir ilişki kurmasına yardımcı olur.
İnotip Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), yüksek düzeyde ölçeklenebilir, müşteri odaklı, çok kanallı bir deneyim sunar. Şirketlerin müşteri beklentilerini herhangi bir platformda, herhangi bir kanaldan etkileşime geçerek aşmasını sağlar.

Sitemizde bulunan diğer yazılarımıza göz atmak ister misiniz?

Linklere tıklayıp daha fazla yazımıza ulaşabilirsiniz.