Skip links

Tedarikçi Yönetim Sistemi

Tedarikçi Yönetim Sistemi, bir kuruluşun tedarikçi katkısını ve başarı üzerindeki etkisini değerlendirmede, performanslarını optimize etmek için taktikleri belirlemede hatta belirlenenleri taşımak için stratejik yaklaşımı geliştirmede benimsediği sistematik yaklaşımdır.

Tedarikçi bilgi yönetimi, bir işletmenin tüm tedarikçi verilerini tek bir yerde topladığı, depoladığı, güncellediği ve analiz ettiği süreci ifade eder. Bu veriler, alıcıyla ticaret yapmak için gerekli olan gerekli akreditasyonlar ve sertifikaların yanı sıra kritik ticaret bilgileri şeklini alır. Bu sayede tedarikçi ilişkilerini güçlendirmeye ve uyumluluğu iyileştirmeye hizmet ederken aynı zamanda alıcının iş yükünü de azaltır. Uygun bir ilişki kurmak, gereksinimleri yönetmek ve tedarikçilerle net bir şekilde iletişim kurmak organizasyon için esastır, bu da kapsamlı bir tedarikçi yönetim politikasının gerekli olduğu anlamına gelir.

Tedarikçi yaşam döngüsü yönetimi, seçimden ilişkinin tamamlanmasına kadar daha yüksek değerli veya stratejik olarak önemli tedarikçileri yönetmek için kullanılan uçtan uca yaklaşımdır. Sürecin en önemli noktası, faydaların satın alma süreçlerinize entegre edilebilmesi için tedarikçilerin sunabileceği değeri tanımaktır. Tedarikçi yönetimi, bir kuruluşun tedarikçilerine ödediği paranın karşılığında maksimum değerin alınmasını sağlayan süreçtir. Bu sarf malzemeleri bir organizasyonun sorunsuz işleyişinde rol oynadığından, hem tedarikçinin hem de organizasyonun düzgün ve etkili bir şekilde etkileşim kurması önemlidir.

Tedarikçi Yönetim Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Azaltılmış Risk: Güncel bir tedarikçi bilgi yönetim sistemi, personel ve tedarikçiler arasında fatura dolandırıcılığı gibi dolandırıcılık olasılığını azaltabilir. Aynı zamanda riski en aza indirecek şekilde tedarik sorunlarını ortadan kaldırmanın ek faydasını da sağlayabilir.

Azaltılmış Maliyetler: Bir tedarikçi ilişkileri yönetimi programı, uzun vadeli maliyet tasarrufu potansiyeline sahiptir.

Artan Verimlilik: İlişki ilerledikçe ve iletişim geliştikçe, tedarikçiler birlikte çalıştıkları işletmeleri daha iyi anlarlar. Bu, tedarik zincirinde daha az gecikme ve daha iyi bir operasyonel akış anlamına gelir.

Minimum Fiyat Oynaklığı: Tedarikçi ilişkileri yönetiminde şirketler, daha uzun sözleşme süreleri, minimum sipariş seviyeleri ve diğer uygun kriterler karşılığında sabit veya indirimli fiyatlandırmadan veya ölçekli artışlardan yararlanabilir. Satın alma sürecini kolaylaştırmasına ve bütçelemeyi daha kolay hale getirmesine olanak tanır.

İnotip ile Tedarikçi Yönetim Sistemi

İnotip Tedarikçi Yönetimi, tüm tedarikçilerinizin ayrıntılarını içeren merkezdir. Önemli tedarikçi bilgilerini güncelleme yükünü üzerinizden alarak hata kapsamını en aza indirir. Tedarikçi yönetim sistemimiz, manuel veri girişini en aza indirmenize, tedarikçi karşılaştırmalarını basitleştirmenize ve tedarikçi yönetim sürecinizi daha yönetilebilir hale getirmek için tedarikçi iletişimini kolaylaştırmanıza yardımcı olur. Tüm bunlar bulut tabanlı olup, verilere istediğiniz zaman, istediğiniz yerden erişmenizi sağlayarak veri kaybı riskini azaltır.

Sitemizde bulunan diğer yazılarımıza göz atmak ister misiniz?

Linklere tıklayıp daha fazla yazımıza ulaşabilirsiniz.