Skip links

Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır

Veri Güvenliği Nedir?

Veri güvenliği, kurumsal verileri koruma ve yetkisiz erişim yoluyla veri kaybını önleme sürecidir. Bazı endüstriler, veri koruma yönetmeliklerine uymak için yüksek düzeyde güvenlik gerektirir. Örneğin, ödeme kartı bilgilerini işleyen kuruluşlar, ödeme kartı verilerini güvenli bir şekilde kullanmalıdır. Hatta saklamalı ve güvence altına almalıdır.

Dijital dönüşüm, günümüz işletmelerinin nasıl çalıştığını ve rekabet ettiğini her yönüyle derinden değiştiriyor. Kuruluşların yarattığı, manipüle ettiği ve depoladığı büyük veri hacmi büyüyor ve veri yönetimine daha fazla ihtiyaç duyulmasına neden oluyor.

Veri Güvenliği Neden Önemlidir?

Veri güvenliği, tüm yaşam döngüsü boyunca dijital bilgileri yetkisiz erişime, bozulmaya veya hırsızlığa karşı koruma uygulamasıdır. Donanım ve depolama cihazlarının fiziksel güvenliğinden yönetim ve erişim kontrollerini kapsar. Yazılım uygulamalarının mantıksal güvenliğine kadar bilgi güvenliğinin her yönünü kapsayan bir kavramdır. Aynı zamanda kurumsal politika ve prosedürleri de içerir.

Veri güvenliği, kritik bilgi teknolojisi ekosisteminizi korumak için tasarlanmış bir dizi süreç ve uygulamadır. Buna dosyalar, veri tabanları, hesaplar ve ağlar dahildir. Etkili veri güvenliği, çeşitli veri kümelerinin önemini belirler. En uygun güvenlik kontrollerini uygulayan bir dizi denetim, uygulama ve tekniği benimser. Düzgün bir şekilde uygulandığında, sağlam veri güvenliği stratejileri bir kuruluşun bilgi varlıklarını siber suç faaliyetlerine karşı korur. Aynı zamanda günümüzde veri ihlallerinin önde gelen nedenlerinden biri olan içeriden gelen tehditlere ve insan hatalarına karşı da koruma sağlar. Veri güvenliğiniz, kuruluşun kritik verilerinin nerede bulunduğuna bağlıdır. Ayrıca nasıl kullanıldığına ilişkin görünürlüğünü artıran araç ve teknolojilerin devreye alınmasını içerir. Bu araçlar şifreleme, veri maskeleme ve hassas dosyaların redaksiyonu gibi korumaları uygulayabilmelidir. Hatta denetimleri düzene sokmak ve yasal gerekliliklere bağlı kalmak için raporlamayı otomatikleştirmelidir.

İnotiple Veri Güvenliğinizi Nasıl Sağlıyoruz?

Bilgi güvenliği kapsamında gerekli koşulları sağlayan inotip ISO 27001-9001 belgelerine sahiptir. Pentest uzmanları tarafından gerçekleştirilen güvenlik ve sızma testlerini başarıyla tamamlamıştır. Belirli aralıklarla da güvenlik testleri yapılmaya devam edilmektedir.

Verileriniz, inotip veri merkezinde Tier 3+ standartlarında siber saldırı veya fiziksel hasarlara karşı korunaklı bir şekilde güvende kalır. Bilgisayarınız ile veri merkezimiz arasındaki tüm iletişim 256bit SSL sertifikası ile şifrelenir.

Kullanıcı bilgileri, KVKK kapsamında güven altındadır. BTK tarafından bilgi kaçağının olup olmadığı sürekli olarak denetlenmektedir.

inotip, iş ortağı olarak hizmet verdiği tüm şirketilerin veri güvenliğini sağlamak için gerekli olan tüm önlemleri almayı ilke edinmiştir.

Sitemizde bulunan diğer yazılarımıza göz atmak ister misiniz?

Linklere tıklayıp daha fazla yazımıza ulaşabilirsiniz.