Skip links

2022 Dijital Pazarlama Trendleri

Dijital Pazarlama, çevrimiçi pazarlama olarak da adlandırılıyor, internette gerçekleşen tüm pazarlama çabalarını ifade eder. İşletmeler, mevcut veya potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta, mesajlaşma ve diğer web siteleri gibi dijital kanallar bağlantısıyla iletişimden yararlanır. Dijital pazarlama, işletmeler ve marka bilinirliği için hayati önem taşımaktadır. Hemen hemen her firmanın veya markanın bir web sitesi var. Olmasa bile en azından sosyal medyada varlığa ya da dijital reklam stratejisine sahip. İçerik ve dijital pazarlama o kadar yaygın ki tüketiciler artık markalar hakkında bilgi edinmenin en kolay ve hızlı bir yolu olarak buna güveniyor. Dijital pazarlamanın kendisiyle ilişkili çok fazla seçeneği ve stratejisi olduğundan, yaratıcı olabilir ve belli bir bütçeyle çeşitli pazarlama taktiklerini denenebilir.

Dijital Pazarlama, müşterileri zamanlarının çoğunu harcadıkları çevrimiçi ortamda birbirine bağlamak için birden fazla dijital strateji ve kanalın kullanılması olarak tanımlanmaktadır. Pazarlama stratejisinin hedeflerine bağlı olarak, pazarlamacılar hem ücretsiz hem de ücretli kanallar aracılığıyla daha büyük kampanyaları destekleyebilir.

2022 Dijital Pazarlama Trendleri

Geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldığında dijital pazarlama, daha geniş bir kitleye ulaşmanıza ve ürün veya hizmetinizi satın alma olasılığı en yüksek potansiyel müşterileri hedeflemenize yardımcı olur. Ayrıca, genellikle geleneksel reklamcılıktan daha uygun maliyetlidir ve başarıyı günlük olarak ölçmenize, gerektiğinde dönüşümlü olarak değiştirmenize olanak tanır.

Sosyal Medya, sürekli gelişiyor ve buna ayak uydurmak giderek zorlaşıyor. Pazarlama için kullanılabilecek görsel ve işitsel içerik oluşturmak için makine öğrenimi ve yapay zeka kullanır. Bu teknoloji doğru strateji ile harikalar yaratabilir. İnsanlar, canlı etkinliklere veya ürün lansmanlarına katılmak yerine zamanlarının çoğunu evde geçiriyor. Ankete göre, insanların %80’i önceden kaydedilmiş video yerine canlı video ile etkileşimde bulunmayı tercih ediyor.

Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR), temelde aynı şeylerdir ancak farklı teknolojilere sahiptir. İkisini birbirinden ayırmak kolay değil çünkü birbirlerinin amaçları için kullanılabilirler. VR genellikle görebileceğiniz ve içine dalabileceğiniz simülasyonlardan veya dijital dünyalardan oluşur. AR, etkileşimde bulunabileceğiniz sanal bir ortam oluşturmak için fiziksel bilgileri kaplayan dijital bilgileri kullanır.

Gizlilik kontrolü ve güvenlikle ilgili birçok tartışma, şirketler için korkunç haberler olduğunu kanıtladı. Aynı şeyi akılda tutarak, şirketler ve işletmeler müşterinin gizliliğini korumaya odaklanmalıdır. Bu bağlamda, müşteri için bir sistemin geliştirilmesi ve uygulanması, bu çağda onları güvende tutmanın mükemmel bir yoludur. Birçok saygın şirket, müşteri gizliliğini sağlamak için sistemler geliştirmeye çalışıyor. Bu sistemlerin temel amacı, müşterilerin kişisel bilgilerini ilgili şirket veya işletmeye sağlarken güvenliğini sağlamaktır. Şirketler artık müşterilerinin tam güvenliğini ve gizliliğini sağlayacak en iyi sistemleri arıyor.

Metaverse, birkaç yıldır var olmasına rağmen, ‘’Facebook’’ Ekim 2021’de ana şirketinin adını Meta olarak değiştirdikten sonra metaverse pazarlamacıların dikkatini çekti. Peki metaverse nedir? Basitçe söylemek gerekirse, insanların Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) aracılığıyla bağlanabileceği bir 3B sanal dünyalar ağıdır. Bu alanda faaliyet gösteren tanınmış oyun platformları Minecraft, Roblox, Pokemon ve Fornite’dır. Dijital bir kanal olarak meta veri deposu, pazarlama için nispeten yenidir, ancak son kampanyalar, markaların reklam yapmak için sürükleyici doğasını benimsediğini görmüştür.

Sitemizde bulunan diğer yazılarımıza göz atmak ister misiniz?

Linklere tıklayıp daha fazla yazımıza ulaşabilirsiniz.