Skip links

Sıkça Sorulan Sorular

Sizden Gelen Sorular

Müşteri Hizmetleri
+90 850 305 2522

inotip.com projesi inşaat, yapı ve endüstri sektörleri özelinde tasarlanmış platform yazılımıdır. Hem Alıcı hem Tedarikçi firmaların iletişiminin tamamen dijital olarak sağlandığı, bunun yanı sıra saha ve müşteri kollarının da kolay arayüzlerle izlenebildiği özel bir projedir.

Bu nedenle, inşaat, yapı ve endüstri sektörlerinde çalışıyorsanız ya da herhangi bir şekilde bu sektörlere malzeme ve/veya hizmet sağlıyorsanız, inotip tam size göre! Anahtar teslim yüklenicilerden malzeme satıcılarına, proje firmalarından catering şirketlerine, makine kiralama firmalarından hırdavatçılara kadar geniş bir yelpazede firmalar inotip’te buluşuyor.

inotip.com birçok operasyonel işleminizi kolaylaştırmakla birlikte geleneksel bir ERP yazılımı değildir.

 • inotip, bulut depolama çözümlerini kullanan online bir yazılımdır; bu nedenle geleneksel ERP’ler gibi altyapı yatırımı, bakım, onarım, güncelleme gibi ilave masraflar bulunmaz.
 • Online sistemin bir başka avantajı olarak, dilediğiniz yerden dilediğiniz bilgiye tek tuşla ve kolayca ulaşabilirsiniz, tek ihtiyacınız internet bağlantısı!
 • Server kurulumu gibi bir gereksinimi bulunmadığından, şantiyelerinizde de internet harici bir altyapıya ihtiyacı yoktur.
 • Verileriniz sürekli yedeklenerek korunduğu için, veri kaybı, serverın bozulmasıyla arşiv kaybı gibi lokal sorunlar oluşmaz.
 • Karmaşık ara yüzlerin kullanım oranını düşürmesi nedeniyle son derece kolay kullanımlı ve kullanıcı dostu yenilikçi bir tasarım anlayışıyla yazılmıştır. Geleneksel ERP sistemlerinin karmaşıklığından uzaktır.
 • Süreçlerin kontrolü tamamen sizdedir! İnotip.com otomatik faturalama işlemleri yapmaz, finansal bilgilerinizi kaydetmez. Önemli olan sizin yönetimsel verilerinize kolayca ulaşabilmenizdir.
 • ‘Açık Platform’ mantığında inşaat ve endüstri sektörlerine özel tasarlandığı için hem Alıcı firmalarımızın hem Tedarikçi firmalarımızın portföyünü genişletir.
 • Özel olarak eğitilmiş personel ihtiyacı oluşturmaz, tek tuş mantığı ile tüm personelleriniz tarafından kolayca kullanılabilir. Aylarca süren bilgi girişi ve personel eğitimi sıkıntılarından sizi kurtarır.

Öte yandan, geleneksel ERP’ler gibi muhasebe programlarına entegre olmaz ve bu tip bilgileri siz istemediğiniz sürece içinde bulundurmaz. inotip’in amacı tüm evrak sürecini kayıt altına almak değil, size idari ve finansal kararlarınızı daha hızlı ve kolay verebilmeniz için gerekli olan yönetimsel ve operasyonel araçları sunmaktır.

Tüm dünyada her işlem bu denli hızlanırken hem yöneticilerin hem çalışanların en kıymet verdiği şeylerin başında zaman geliyor. Dijital dünyanın sunduğu avantajları kullanmamak zaman, para ve verimlilikte kayıplara neden oluyor.

İnotip ise özellikle kolay, hızlı, şeffaf ve güvenli olma özellikleriyle öne çıkıyor; en önemli tasarım kriterlerinden biri ise herkes tarafından kullanılabilecek kadar anlaşılır olması. Özel eğitimli personel bulundurma ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve veri akışını şeffaflaştırıyor. Dijital çağı yakalamak için inotip ile siz de bir adım atın!

Bulut bilişim olarak da anılan bulut teknolojisi (cloud computing); bilgisayar, telefon, tablet ve sunucu gibi tüm cihazlar arasında zaman ve mekân kısıtlaması olmadan veri paylaşımına olanak sağlayan, internet tabanlı bir veri depolama hizmetidir.

İnotip’in temel tasarım öncelikleri hız, şeffaflık ve esnekliktir. Bulut teknolojisi internet bağlantınızın olduğu her yerden 7/24 verilerinize ulaşmanıza olanak verdiği için inotip için vazgeçilmezdir. Bu teknoloji ile tüm verileriniz yüksek sistem güvenliği standartları ile korunur, sizi teknolojik yatırım, bakım, onarım ve güncelleme maliyetlerinden korur. Bilgisayarların zarar görmesi ya da şirket bilgisayarlarına virüs girmesi gibi durumlarda verileriniz kaybolmaz.

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar, doğal olarak farklı noktalardaki şantiyeleri ile çalışırlar. İnotip, şantiye – merkez arasındaki bilgi akışı süresini milisaniyeler seviyesine indirir, karmaşayı sonlandırır, yalnızca internet bağlantısı ile mail adresiniz ve şifreniz gereklidir.

Yürürlükteki bilgi güvenliği standartlarına ve KVKK gerekliliklerine uygun şekilde, TIER3 standardına sahip yüksek güvenlikli veri merkezlerinde şifrelenerek saklanmaktadır. Bilgisayarınız ile veri merkezi arasındaki tüm iletişim 256bit SSL sertifikası ile şifrelenir. Bunun yanı sıra yazılım ve donanım bazında her türlü güvenlik önlemi alınmış ve sistemin Sızma Testleri (PenTest) yapılmıştır.

Alıcı firma olarak inotip sistemine sıklıkla çalıştığınız tedarikçi firmaları Tedarikçi Yönetim Sistemi ile ekleyebilirsiniz. inotip Destek Ekibimiz bu konuda size yardımcı olacaktır. İnotip ise ‘Açık Platform’ özelliği ile satın alma taleplerinizin geniş tedarikçi ağından karşılık bulmasını ve en iyi fiyatı almanızı amaçlamaktadır. Her zaman fiyat aldığınız 3 firma yerine 10 firmadan teklif alabilmeniz rekabeti ve şeffaflığı arttırır, çok daha kısa sürede çok daha az çabayla bu firmaya ulaşabilmeniz firmanıza daha satınalma aşamasındayken size zaman ve para kazandırır.

Tedarikçi firma olarak, yeni projelerden anında haberdar olma, çok kısa sürede teklif verebilme, tamamen şeffaf bir ortamda rekabet edebilme imkânı sağlar. Bunun yanı sıra Tedarikçi firmalarımız portföylerinde bulunmayan yeni Alıcı firmalarla tanışma, kendilerini tanıtma ve teklif verme imkanına sahip olurlar.

Ayrıca inotip yalnızca bir satınalma yazılımı değildir, Alıcı firmalarımızın projelerini Tedarikçi firmalarımızın tekliflerini/satışlarını ve müşterilerini yönetmelerini sağlayan modüllerle donatılmıştır.

Alıcı firmalarımız, sahadan gelen talepleri kolayca satın almaya dönüştürebilecekleri gibi, talep beklemeden doğrudan satın alma da oluşturabilirler.

Tüm satın almalar, inşaat, yapı ve endüstri sektörlerine özel olarak tasarlanmış 4 aşamalı bir Sektör Kategorizasyon Sistemi’nden geçerek yayınlanır. Bu sistem, satın almaların en doğru Tedarikçilerle eşleştirilmesi için hazırlanmıştır; hazır beton satın almanız kablo tedarikçilerine gönderilmez, hem Alıcı hem Tedarikçi tarafında verimlilik kaybının önüne geçer.

Satın almalarınızı iki şekilde yayınlayabilirsiniz:

 1. Genele Açık : Bu satın alma şekli, satın almanızı açık platformdaki ilgili sektörde bulunan tüm Tedarikçilere yayınlar. Bu şekilde geniş tedarikçi ağından yararlanarak en iyi fiyatları alabilirsiniz.
 2. Davetlilere Özel : Bu satın alma şekli, satın almanızı yalnızca sizin seçtiğiniz ve tedarikçi listenizde bulunan firmalara yayınlar. Bu şekilde kısıtlı tedarikçi ile çalışmak istediğiniz ya da satın almanızı gizli tutmak istediğiniz durumlarda esneklik kazandırır.

Dilediğiniz yöntemi dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz, inotip sisteminde satın alma işlemleri için adet ya da yöntem kısıtlaması yoktur.

inotip sistemleri B2B (Business to Business – İşletmeden İşletmeye) şeklinde çalışmaktadır. Gerçek ya da tüzel olarak şirket sıfatı bulunmayan Alıcı ya da Tedarikçi sisteme dahil olamamaktadır. İster Alıcı ister Tedarikçi olsun, tüm firmalar sisteme dahil olurken vergi levhaları ve imza sirküleri ile kayıt edilmektedir.

Teklifleriniz sadece size özeldir, firmanızın sistemde tanımladığınız yetkilileri haricinde hiç kimse teklifleri göremez. Hem Alıcı hem Tedarikçi firmalarımızda yalnızca o tekliflerin ilgililerinin teklife erişim imkanı bulunmaktadır.

inotip, size satın almanızı en verimli şekilde yayınlayabilmeniz için alternatifler sunar, keşif listeleriyle sınırlamaz. Keşif listesi (BoQ) ile satın alma yapabileceğiniz gibi, doğrudan proje ve/veya şartname yayınlayarak da Tedarikçi firmalarımızdan fiyat talep edebilirsiniz. Bu alternatifte, Tedarikçi firmalarımızdan kendi keşiflerini oluşturmaları ve buna göre fiyat vermeleri beklenir. İnşaat sektöründe sıklıkla bu yöntem kullanıldığından, inotip de bu açıdan esnektir.

Alıcı firmalarımız satın alma talebi oluştururken ödeme ve nakliye koşulları ile varsa diğer koşullarını da belirleyebilir ve Tedarikçi firmalarımıza satın alma ile birlikte bildirebilir. Bunun yanı sıra, koşul belirtmeden Tedarikçi firmaların koşullarını belirtmelerini de isteyebilir. Bu bilgiler karşılaştırma tablolarında da sunulur.

inotip, satın alma işlemlerini hem Alıcı hem Tedarikçi tarafında dijitalleştirir, elle herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Karşılaştırma tabloları dahil sistem tarafından hazırlanarak sunulmaktadır.

Öte yandan, inotip haricinde bir firmadan teklif almanız halinde, bu teklifi de analizlerde ve karşılaştırmalarda kullanmak üzere sisteme elle girebilirsiniz, inotip bu açıdan esneklik sağlar.

İnotip üzerinden firmalara 3 defa revizyon talebi gönderebilirsiniz. Gelen revize teklifler de ilk gelen tekliflerle birlikte listelenir ve arşivlenir.

Tedarikçi firmalarımız inotip üzerinden teklif verirken Amerikan Doları, Euro ve Türk Lirası para birimleri ile otomatik olarak teklif verebilmektedir.

Tedarikçi firmalarımız Dolar ve Euro olarak teklif verirken, tekliflerinin döviz kurunun TCMB endeksli mi sabit kur mu olacağına karar vererek işaretlerler ve teklifleri Alıcı firmalara bu tercihlerine göre sunulur.

Alıcı firmalar, gelen teklifleri hem yabancı para birimi ile hem de seçilen kura göre Türk Lirasına dönüştürülmüş olarak görürler.

Gelen tekliflerin fiyatları karşılaştırma ve analizleme amacıyla otomatik olarak Türk Lirasına dönüştürülmektedir. Bunun amacı farklı para birimlerinde ve/veya TL ile karma olarak iletilen tekliflerin kolayca ve doğru şekilde karşılaştırılmasını sağlamaktır. Bu noktada, Tedarikçi firma kuru sabitlemeyi tercih ederse belirlediği kur kullanılmakta, bu da Alıcı firmaya gösterilmektedir. Tedarikçi firma TCMB kuru üzerinden işlem yapmayı tercih etmişse verdiği teklif 1 gün önceki saat 15.30’da belirlenen gösterge niteliğindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Efektif Satış Kuru esas alınarak güncellenmektedir. Bu şekilde tüm teklifler karşılaştırma amacıyla her gün kura göre güncel tutulmakta, satın alma yetkililerinin sürekli güncelleme ile zaman kaybetmesi, yöneticilerin de sürekli bu karşılaştırmaların güncellenmesini talep etmesi ve beklemesi engellenmektedir.

Saha talepleri hazırlandıktan sonra Proje Müdürü rolünde bulunan saha yöneticisi konumundaki kullanıcı tarafından onaylandıktan sonra satın alma ekibinin sisteminde görülebilir. Bunun haricinde her proje için onaylayacak kişileri ve hangi fiyat aralığında onay verebileceklerini belirleyebilirsiniz. Zorunlu bir işlem değildir. Onay listesi oluşturmadığınız durumda da ilgili kişiler  teklifleri ve süreci inceleyebilmektedir.

İnotip tüm teklif sürecini dijitalleştirdiğinden, karşılaştırma tabloları sistemde otomatik olarak oluşturulmakta, satın alma görevlilerinizin zaman kaybını engellemektedir. Sistem 2 tip karşılaştırma sunmaktadır,

 1. Genel Karşılaştırma :              Gelen tekliflerin malzeme/işçilik/kiralama fiyatlarının toplam bedelleri ile teklif koşulları tek bir tabloda sunulur. Buna göre teklif tutarları ile birlikte Tedarikçinin ödeme, nakliye ve termin koşullarını da tek tabloda inceleyebilirsiniz.
 2. Detaylı Karşılaştırma :              Eğer satın alma talebinizi keşif listesi (BoQ) ile yayınladıysanız, Tedarikçi firmaların tekliflerini birim fiyat bazında karşılaştırır. Bu karşılaştırmayı yaparken miktar, marka ve fiyat gibi detayları da aynı tabloda kolayca izleyebileceğiniz şekilde sunar.

Otomatik yapılan karşılaştırmalar hata ya da bilgi kaybını engellediği gibi, satın alma yetkililerinizin zamanını ve verimliliğini arttırır.

İnotip sistem üzerinden fatura kestirmez, mali kayıtlarınızı sistemde tutmaz, firmaları bu şekilde işlem yapmaya zorlamaz.

Her firmanın finansal işleri için firmaya özel çalışma ve izleme yöntemleri olduğunu biliyor, mali işlemlerinizin firmanızın iç işleyişine ait olduğuna inanıyor ve bu işlemleri iş akışlarımızın bir parçası olarak dayatmıyoruz. Bu nedenle muhasebe programlarına ya da mevcut ERP programlarına entegrasyon yapmıyoruz. Firmalarımızın yüz yüze görüşerek satın almalarını tamamlama, birebir pazarlık yapma, koşulları karşılıklı görüşerek düzenleme gibi yöntemleri olabileceğini değerlendirerek bu esnekliği sağlıyoruz. İki firma arasındaki sözleşme ve faturalaşma süreçlerine dahil olmuyoruz.

Bunun yanında, satın alma/satış işlemlerinizi tamamladığınızda, inotip analiz ve arşivleme için satın alma sonrasını yönetmenizi sağlar, bağlantı ve sözleşme dokümanlarınızı kolayca sisteme yükleyerek arşivlemenizi ve tek tuşla ulaşmanızı sağlar. Bu arayüze dilediğiniz dokümanları yükleyerek arşivleyebilirsiniz.

İnotip sistemi ‘E-Satınalma Yönetimi’ olarak tanımlanabilir. Sizin belirlediğiniz zaman aralığında, belirlediğiniz koşullara ve sunduğunuz dokümanlara göre platformda bulunan firmaların tekliflerini yine platform üzerinden iletmesi şeklinde çalışmaktadır. Gelen teklifler anlık olarak görülebilir.

İnşaat sektöründe bildiğimiz, geleneksel anlamda e-ihale ise yapılmamaktadır. Fakat ‘Kapalı Zarf’ ve ‘Açık Eksiltme’ tipi ihale yöntemleri için de çalışmalarımız sürüyor.

Yetkilendirme sistemimiz Alıcı firmalar için proje bazlı tasarlandı. Firmanızdaki yöneticiler ve personelleriniz çalışacakları projenin içinde ön tanımlı rollerle görevlendirilerek hangi verilere erişebilecekleri belirlenmektedir. Yönetim – Satın Alma – Saha – Teknik Ofis ekiplerinizin her birinin erişebilecekleri bilgiler birbirinden farklıdır.

Tedarikçi firmalarımız için ise yetkilendirme sistemi ekip bazlı tasarlandı.  Bu yetkilendirme sistemi tek firma içinde bölge müdürlükleri, bayilikler ve farklı satış departmanları için ekipler oluşturulmasına izin verecek esnekliktedir ve tüm müşteri ilişkileri yönetimini (CRM) tek bir online platformdan yönetmenize olanak sağlar.

İnotip Destek Merkezi ekibimiz ekiplerinizi kurarken ve yetkilendirme senaryolarınızı hazırlarken firmanıza destek olmaktan mutluluk duyacaktır.

Alıcı firmalarımız için rapor sistemi proje bazlı tasarlandı. Bu şekilde o projede yetkilendirilmiş kişilerin yine o projede oluşturulan raporlara erişmesi ve mail-mesaj kargaşasının önüne geçilebilmesi hedeflendi. Raporlama senaryosu, yetkilendirme ile birlikte çalışmaktadır, her kullanıcı altında görevlendirilen kullanıcıların raporlarını görebilir ve üstünde konumlandırılan kullanıcılara da raporunu verebilir; yani her kullanıcı kendi personellerinin raporlarını görebilirken yöneticilerinin raporlarını göremez. Raporu hazırlarken rapor kategorisini seçebilir ve dosya ekleyebilirsiniz.

Proje yönetim sistemleri esas olarak şantiyelerden ve üretim alanlarından alınan bilgilerin hızla ve kolayca izlenmesi ve yönetilmesi için tasarlandı, dolayısıyla bu sistemlerin bel kemiği internet bağlantısı olan her yerden teknik bilgilerin de sisteme kullanışlı arayüzlerle işlenebilmesidir. Bunun için şantiyelerde sistem yatırımı yapılmasına ihtiyaç yoktur, yalnızca kullanıcılarınızı sisteme tanıtmanız, ilgilendikleri proje içinde görevlendirmeniz yeterlidir. Bu aşamadan sonrasında saha ekipleriniz anlık olarak sisteme veri ve rapor girişi yapabilir ve bunları izleyebilirler. Bu sistemler bütçe-maliyet durumunuzu izlemenizi, proje süreçlerini takip etmenizi, alt yüklenicilerin hakediş/kesinti/ sözleşme bilgilerini anlık olarak görmenizi ve sahada çalışmakta olan ekiplerin verilerine ve ISG dokümanlarına anlık olarak ulaşmanızı sağlar. Her şantiyede her gün kontrol edilen bu bilgilerin tamamı tek platformda tek tuşla parmaklarınızın ucuna gelir ve tüm personelleriniz tarafından kolayca kullanılabilir.

Proje yönetim modülleri ve kullanım şekilleri ile ilgili sorunuz olması halinde inotip Destek Merkezi ekibimiz yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Alıcı firmalarımız için kullanıcı sayısı ve depolama alanı baz alınarak her firmaya özel fiyat çalışması yapılır; inotip, birbirine entegre şekilde çalışan bir sistemler bütünüdür bu nedenle sistemler ayrı ayrı satılmaz, platform üzerinde başka herhangi bir kısıtlama (proje sınırı, açılan satın alma sınırı, teklif sınırı vs.) ya da ilave ücretle satılan modül yoktur. Ödemeler ise Yıllık Lisans Kullanım Ücreti olarak belirlenir, kredi kartı/banka kartı, havale/EFT gibi seçeneklerle ödeme yapabilirsiniz.

Tedarikçi firmalarımız için ön tanımlı paketlerimizin bilgisine web sitemizden erişebilir doğrudan kayıt olabilirsiniz. Daha fazla kullanıcı sayısına ya da depolama alanına ihtiyaç duyuyorsanız, inotip Destek Ekibi ile iletişime geçmeniz halinde, firmanızın ihtiyaçlarına binaen size özel teklifimiz hazırlanarak tarafınıza sunulur. Ödemeler ise Yıllık Lisans Kullanım Ücreti olarak belirlenir, kredi kartı/banka kartı, havale/EFT gibi seçeneklerle ödeme yapabilirsiniz.

Son Yorumlar
Görüntülenecek bir yorum yok.